
Znanje je ono što čovjeka čini savršenim i moćnim. Sve na ovom svijetu uključuje znanje. Joga također uključuje znanje. Gjana joga je jedna od četiri glavna puta joge, koja zahtijeva veliku snagu volje i razuma. Osnovni cilj Gjana joge je shvatiti odnosno razumjeti i razlikovati sve ono što se zaista događa i što je istinito od onog što je nestvarno. To se postiže stalnim vježbanjem mentalnih tehnika samoispitivanja i svjesnog prosvjetljenja koje su definirane u Četiri stupa znanja. Gjana joga, dakle, vježba vaš um za nešto što je duboko ukorijenjeno u vama. Ona ga koristi kao alat za rad na sebi.
Gjana joga smatra se najtežim oblikom joge jer zahtjeva snažnu volju i želju koja će vam omogućiti da uspješno obavljate samoispitivanja te razmišljanja o naizgled stranim stvarima.
Četiri stupa znanja (Sadhana Chatushtaya) predstavljaju korake prema ostvarenju cilja Gjana joge, što je u konačnici oslobođenje od vlastitih misli.
1. Viveka: razboritost: predstavlja proces svjesnog i kontinuiranog intelektualnog nastojanja da se razlikuje ono stvarno od nestvarnog, trajno od privremenog te jastva i onoga što nije ja.
2. Vairagya: odvajanje: sljedeći korak je odvajanje odnosno indiferentnost prema svjetovnim posjedima i aktivnostima.
3. Shad-Sampati: sastoji se od 6 metoda koje pomažu u stabilizaciji vašeg uma i emocija i osposobljavajući ih da vidite puno dalje nego što ste do sada uspijevali vidjeti.
- Shama: praksa mirnog reagiranja na manje vanjske podražaje
- Dama: drži vas podalje od utjecaja vaših osjetila te jača vaš um
- Uparati: ostavlja sve što nije vaša dužnost. Teži se tome da sve bude jednostavno bez nepotrebnih ometanja.
- Titiksha: teži se izdržati nepovoljne situacije i postati tolerantan na bol i patnju.
- Shraddha: vjerovati u učitelja, ono što je zapisano i u puteve joge.
- Samadhana: koncentracija, usredotočenje na jednoznačnost uma
4. Mumukshutva: intenzivna strast za oslobođenjem od patnje. Najvažnije je potpuno se obvezati na put ostvarenja do te mjere da ništa drugo više nije važno.
- Sjednite na prostirku u položaj koji je vama najudobniji: sjednite u položaju s prekriženim nogama (Ardha Padmasana). Za položaj Ardha Padmasana (polulotos) sjednite na prostirku. Ispružite noge ispred vas te savijte nogu u desnom koljenu. Podignite je desnom rukom i postavite na vanjsku stranu lijevog bedra. Isto tako, savijte drugu nogu te stopala postavite na vrh bedra desne noge. Obavezno držite vrat, leđa i glavu u pravoj liniji.
Za izvođenje gjana joge možete sjediti i u položaju Padmasana (položaj lotosa). Sjednite na prostirku i ispružite noge. Lijevu nogu savijte i stavite i stavite je ispod desnog bedra. Zatim, desnu nogu savijte i stavite te stavite stopalo na lijevo bedro. U ovom položaju kralježnica mora biti ravna, a ruke opuštene.
- Nakon što se pronašli udoban položaj, zatvorite oči i pokušajte se usredotočiti na vaše disanje. Dišite duboko. Oslobodite svoje tijelo iz okoline, odagnajte misli, strasti i emocije. Pokušajte ne misliti ni na što.
- Nakon što ste se oslobodili od bilo kakvih misli i osjećaja, osjećat ćete se opušteno i smireno.
Gjana joga pomaže vam da upoznate svoje istinsko ja te tako saznate puno više o sebi.