Hrana i piće imaju veoma važnu ulogu u jogi. Kako bi naše tijelo uredno funkcioniralo u svakodnevnu praksu potrebno je uvesti pravilno disanje, vježbanje, opuštanje, pozitivno razmišljanje i zdravu prehranu.
Štetnom hranom i pretrpanim želucem ne može se prakticirati meditacija, postići koncentracija uma I kontrola tijela. Stara poslovica kaže: “čovjek koji je rob svog jezika, također je rob požude” implicirajući kako slab um ne može plivati u dubokim vodama duhovnosti.
Disanje i hrana unose u organizam pranu ili životnu snagu ili vitalnu energiju.
Svježa i prirodno čista hrana obiluje PRANOM.
Prehrana koja podupire praksu joge mora biti satvička. Prema jogi, hranu dijelimo u tri kategorije: satvična, rajasična i tamasična.
Satva
Ovakva hrana razvija jasan um, metabolizam, osjećaj radosti i lakoće te visoku razinu vitalne energije. Satvička prehrana sastoji se od svježe i hranjive vegetarijanske hrane, kuhane ili sirove te ne sadrži aditive i konzervanse.
Uključuje povrće, voće, mahunarke, cjelovite žitarice, med, svježe sokove, mlijeko, maslac, sir, rajčica, datulje, orašasti plodovi.
Satva hrana lako je probavljiva i pripremljena sa ljubavlju te čini um čistim i mirnim.
Satvična osoba odiše životnom energijom, čistoćom, snagom, zdravljem, radošću i vedrinom.
Tamas
Tamas je doslovno stanje tame. Nalazimo se u stanju stagniranja, neaktivnosti i materijalnosti. Potiče lijenost, inerciju, ljutnju i nedostatak mentalne jasnoće.
Prejedanje je simptom Tamasa.
Tamastična hrana-. Ona ispunjava um ljutnjom, nezadovoljstvom, tamom i inercijom.
Tamasična hrana uključuje konzervirano meso, gljive, alkohol, kolače, kruh, govedina, češnjak, luk i duhanUz ovu prehranu vezane su i sve kemijski obrađene i rafinirane namirnice.Sve ono što je ustajalo, ukiseljeno, bez okusa, trulo, dvaput kuhano, pretjerano kuhano, nečisto i otpad, je hrana koju jedu tamastične osobe.
Tamasična vrsta prehrane uništava sposobnost tijela da se samo izliječi i dugoročno je izuzetno štetna.
Rajas
Rajas je aktivno stanje energije, djelovanja, promjene i kretanja. Rajasička hrana uključuje prženu, začinjenu i stimulativnu hranu poput chilija, sol, češnjaka, čokolade, kofeina, šećera, mesa, ribe, jaja i korištenja duhana.
Rajas I ego snažno su povezani kroz razne ovisnosti I vezanosti. Izražena je sklonost kontroliranja drugih te rast agresije.
Hranu koja je gorka, kisela, slana, pretjerano vruća, suha i gori vole rajasične osobe. Ovakva prehrana product je boli, tuge i bolesti.
10 pravila zdravog jedenja
- Prije obroka zahvalite na namirnicama koje su pred vama
- Jedite kada ste dobro raspoloženi i kada zaista osjećate glad. Ne zato što je “vrijeme” za jelo.
- Jedite jednostavna jela.
- Jedite u tišini, ako ste s obitelji, potaknite ugodnu I laganu konverzaciju – to će pozitivno djelovati na probavu.
- Uz svaki obrok servirajte jedno sirovo jelo – tako ćete potaknuti lužnatost organizma.
- Nemojte se prejedati.
- Barem pola sata prije jela ne pijte tekućinu, niti pola sata nakon jela. Želučani sokovi imaju svoju funkciju, a voda tu ne pomaže. Održavajte tijelo hidratiziranim ne vezano za vrijeme obroka.
- Ne jedite na brzinu; svaki zalogaj polako i s užitkom žvačite. Poštujte staro pravilo: Tekućinu pijte kao da je žvačete, a krutu hranu žvačite kao da je na kraju želite popiti.
- Priredite si gozbu! Hrana nema samo okus, bitna je boja, oblik i prezentacija. Obrok mora biti „mali obred” u kojem će uživati sva vaša osjetila, ne samo osjetilo okusa.
- Ne jedite kada osjećate negativnu emociju. Hrana upija energiju i transferira ju unutar tijela tijekom procesa probave. Prošetajte I razbistrite um, kada se pojavi osjećaj gladi, a vi ste smireni slobodno se počastite obrokom.
Namirnice I obrada namirnica koje treba izbjegavati
- Trula hrana
- Ustajala hrana
- Raspadnuta,
- Nečista,
- Dva puta kuhana hrana
- Podgrijavana hrana
- Kuhana hrana odstajala preko noći
Ovo izbjegavajte bez obzira na sve!
Svaka namirnica ima različit učinak na određene dijelove mozga. Kako bi praksa joge bila efektivna na tijelo I um, hrana treba biti lagana, hranjiva i satvična.
Ako smo vam uspjeli vratiti fokus na vašu prehranu, nemojte odmah prenagliti I uvesti drastične promjene.
Krenite polako I temeljito. Odlučite što želite za svoje tijelo I krenite od toga. Primjerice, krenite piti više vode, a sva ostala pića izbacite iz prehrane.
Vaš um je zaprimio informacije, ali tijelo reagira na potrebe I navike.
Dakle, prvo sustav treba prilagoditi bez velikih napora.
Ako ste početnik u prakticiranju joga I meditacija imajte na umu I ovu informaciju – tijelo je tijelo – ono u pokretu zahtjeva više energije I obratno. Neki jogi majstori puno vremena provide u meditaciji energiju skupljaju iz drugih izvora, dok se drugi bave teškim I ienergičnim radom te zahtjevaju hranu kao gorivo.
Možete se raspitati o vegeterijanskoj prehrani, puno je izvora informacija koji vam mogu pomoći u tranziciji prehrane.
Također možete istražiti I post. Povremeni I kratki postovi mogu biti izuzetno blagotvorni za vaše tijelo. Gotovo je iznenađujuće kako nakon prvobitne gladi, ona jednostavno nestaje. Oni će temeljito očistiti -”remontirati” sustav, određeno vrijeme, dati odmor želucu i crijevima, te će uspješno eliminirati mokraćne kiseline.
Za ozbiljnije pristupanje postu obavezno se savjetujte sa svojim liječnikom ili jogijem.
Ono što je najbitnije za vašu prehranu je da jedete vrlo umjereno i svjesno prožvačete svaki zalogaj, obrativši pažnju na okus hrane. Nabavljanje namirnica i pripremanje obroka ne bi vam smjelo oduzeti previše vremena.
Jednostavna, prirodna, ne pre-stimulativna, pogodna za izgradnju tkiva, ona koja daje energiju, bezalkoholna hrana i piće će zadržati vaš um mirnim i čistim. Sve ove smjernice pomoći će vam u usavršavanju prakse joge i postizanju vašeg određenog životnog cilja.
A kada kuhate – uživajte u tome, činite to polako i svjesno! Neka taj čin bude svjesno razmišljanje o božanskim kvalitetama jela kojeg sami sebi pripremate.
Dobar tek 😊